English »  Shri-l-k-advani »  

Shri L K Advani

Profile Advani, Shri Lal K.: Law Graduate; son of Shri Kishichand D. Advani; born at Karachi (now in Pakistan), Nov. 8, 1927; educated at(i) St. Patrick's High School, Karachi, (ii) D.G. National College, Hyderabad (Sind) and (iii) Government Law College, Bombay; married ShrimatiKamlaAdvani, Feb. 25, 1965; 1 son and 1 daughter. Joined RashtriyaSwayamsewakSangh in 1942 and organised its work in Alwar, Bharatpur, Kota, Bundi and Jhalawar District (Rajasthan) from1947 to 1951; Secretary, RashtriyaSwayamsewakSangh (Karachi Branch), 1947. Journalist by profession. Detained under MISA in Bangalore Central Prison from June, 1975 to January 18 1977. Address : 30 Prithvi Raj Road, New Delhi - 110 003 INDIA Phone No. : 011-23794124, 011-23794125 Fax No. : 011-23017419 E-mail :advanilk@sansad.nic.in Currently: Chairman BJP Parliamentary Board Political Positions Held: President : (i) Delhi State Jana Sangh, 1970-72 (ii) All India Jana Sangh, February, 1973, re-elected in April, 1974 and again for the third term in April, 1975; (iii) BharatiyaJanata Party, from May 9, 1986 to 1991 and again from July, 1993 to May 2, 1998. Vice-President: (i) Delhi State Jana Sangh, 1965-67 General Secretary: (i) Janata Party, 1977-80 (ii) BharatiyaJanata Party, 1980-86 Secretary: (i) Delhi State Jana Sangh, 1958-63 Joint Secretary: (i) Rajasthan State Jana Sangh, 1952-57 Member: (i) Bharatiya Jana Sangh, 1951-77 (ii) Delhi Metropolitan Council, 1966-70 (iii) Parliamentary Committee on Public Undertakings, 1972-1973-74 and 1981-82 (iv) General Purposes Committee, RajyaSabha, 1980-85 (v) Committee on Subordinate Legislation, RajyaSabha, 1984-86 and July 87 - December 89. (vi) Inter-Governmental Conference on Communication Policies in Asia and Oceania (ASIOCOM), Kuala, Lampur, Feb. 1977. (vii) Indian Delegation at the UNESCO General Conference, Nov. 1978. Leader: (i) Jana Sangh Group in Interim Metropolitan Council, 1966-67. (ii) Indian Parliamentary Delegation to Strasbourg, Sep. 1991. (iii) Jana Sangh Group in RajyaSabha, 1974-76. (iv) BharatiyaJanata Party Group in RajyaSabha, April, 1980 - July, 1986. Official positions held: Chairmain: (i) Delhi Metropolitan Council, March 1967 -March, 1970. Leader of Opposition: (i) RajyaSabha, January - April, 1980 (ii) LokSabha, November, 1991 - July, 1993. (iii) LokSabha, May, 2004 - January 2010. Minister: (i) Union Minister for Information & Broadcasting, March 1977 - July 1979. (ii) Home Minister (1998) & Deputy Prime Minister, October 13, 1999 - May 13, 2004.

BJP Membership

member
Become A Party
Member Join The BJP

Leader

  • Narendra Modi
  • Amit Shah
  • Vijay Rupani
  • Nitin Patel
  • Jitu Vaghani
logo
logo
logo